Monday, November 17, 2014

J.M.'s Proportion Problem



                                                    http://bashooka.com/inspiration/creative-poster-designs/


1) Three posters cost $ 9.60. At that rate, how many posters can you buy for $ 48?

Let x be how many posters can be bought with $48
Steps, Word Ratio, Ratio Table

Poster| $
    3    | 9.60                                                     9.60x = 3
     x   | 48                                                        9.60x = 144
                                                                        9.60       9.60
                                                                         x = 15
                                                


I can buy 15 posters with $48.




2) You estimate that you can do 12 math problems in 45 minutes. How long should it take you to do 20 math problems?


Let x be the minutes it should take me to do 20 math problems
Steps Word Ratio, Ratio Table

Minutes | Math Problems
     45     |    12                                                     12x = 45
      x      |     20                                                    12x = 900
                                                                            12       12
                                                                           x = 75
   

It should take me 75 minutes for me to do 20 math problems 




Which cost more per issue, an 18 - issue subscription for $40. 50 or a 12 - issue subscription for $33.60?


3) Let x be
Steps, Word Ratio, Ratio Table

Subscription | $
        18         | 40. 50                                                       
        12         | 33.60




Wednesday, November 12, 2014

Karl's Proportion Problems

If 5 pencils cost 20 cents,how much would 15 pencils cost?





http://iqrafoundation.com/standardized-testing/test-administration-documents/number-2-pencils/




For every person who actually has the flu,there are 6 people who have flu-like symptoms resulting from a cold.If a doctor sees 40 patients,write and solve a proportion to determine how many of these you would expect to have a cold.





http://davincicharter.org/Goslee/strepthroat/coldstrep.html




The ratio of the length of the actual height of a person to the length of their shadow cast is 1:3, At the same time,a lighthouse casts a shadow that is 600 meters long. How tall is the lighthouse?

Tuesday, November 11, 2014

Kallyl's Proportion Problems

Proportion Problems


If 3 apples cost $6, how much would 12 apples cost?









3 pounds cost $15.How many pounds can you buy $45?






Question
An amusement park line is moving about 4 feet every 15 minutes. At this rate, approximately how long will it take for a person at the back of the 50-foot line to reach the front line?



Rizza's Prorportion Problem

3 posters cost $9.60. How much will it cost for 48 poster?




It will cost $15 to 48 posters.


I estimated that I can do 12 math problems in 45 mins. How long would it take me to do 20 math
problems?



It will take me 75mins / 1h and 15mins to do 20 math problems.

At the Copy Shoppe, 18 copies cost $1.08. At that rate, how much will 40 copies cost?

Charlene's Proportion Problem

 Proportion Problems


1) If 3 twinkies cost $1, how much is it for 15 twinkies














The number of twinkies for $15 is 5 .
2)  An amusement park line is moving about 4 feet every 15 minutes. At this rate, approximately how long will it take for  person at the back of the 50 foot line to reach the front of the line.

 187. 5 min is approximately how long it would take a person at the back of a 50 foot line to get to the font.

My question for you:
A diagram measuring 20cm long is reduced on a copy machine to 15cm long. If the width of the original copy is 16cm what is the width of the reduced copy.

Ileana's Proportion Problems

Lemon.jpg

#9   1)  To make lemonade, you need 6 lemons and 8 cups of water. How many lemons do you need if you have 24 cups of water?
   
       Let x be the number of lemons you need if there are 24 cups of water
       Word Ratio, Ratio Table, Ratio


You need 18 lemons if you have 24 cups of water.


#21   2)  3 posters costs $9.60. At that rate, how many posters can you buy for $48?

       Let x be the number of posters you can buy for $48
       Word Ratio, Ratio Table, Ratio


At that rate, you can buy 15 posters.


Your Problem:
          At Discount Copy, 12 copies cost $0.66. Melissa needs 56 copies. How much should they cost?

Aisley's Proportion Problem

If you buy 10 apples for $5, how much would it be for 30 apples? 




If you have 5 oranges that coast $4, how much would 15 oranges coast.





Allie dose 10  math  problems in 25 min, how long should it take to do 30 math problems?













Fili's Proportion Problems

Proportion Problems
1) Sam can do 12 math problems in 45 minutes. How long will it take for Sam to finish 20 math problems
 
Let x be the minutes for 20 math problems
Steps: Word Ratio, Ratio table, Find x


 Sam can do 20 math problems in 75 minutes

2) Sam is trying to make lemonade. He can make lemonade with 6 lemons and 8 cups of water. How many lemons does Sam need if he has 24 cups of water.

Let x be the amount of lemons needed for 24 cups of water
Steps: Word Ratio, Ratio Table, Find x
Sam needs a total of 18 lemons for 24 cups of water

Kate's Proportion Problem


http://www.clipartbest.com/cliparts/dc6/pgy/dc6pgyMc9.jpeg
1.If apples cost $6,how much would 12 apple cost ?











The 12 apples cost for $24.



http://www.blendedfamilymoments.com/2012/02/5-things-teachers-do-that-could-benefit.html

2.At the Copy Shoppe, 18 copies cost 1.08. At that rate how much will 40 copies cost?




The 40 copies cost $2.4.
 
Your problem.
If there are 35 players on 7 volleyball teams. How many player in 2 teams?










Angelica's Proportion Problems


1) If 5 pencils cost 20 cents, how much would 15 pencils cost?


Let x be the cost of pencils (15 of them)
Word ratio, ratio table, find x (cross product)


The cost of 15 pencils, would be 60 cents.


2) Darrell drove 187 miles in 3 hours. What was Darrell's average rate of speed in miles per hour?

Let x be the average rate of speed in one hour
Word ratio, ratio table, find x (cross product)


Darrell's average speed rate in an hour is  62.3 miles.




A word problem for you:

The ratio of 7th graders to 8th graders participating in the science fair is 4:3. There are 18 eighth graders participating in the science fair. How many seventh graders are there?

Kim's Proportion Problem

1.) To make lemonade, you need 6 lemons and 8 cups of water. How many lemons do you need if you have 24 cups of water ?

Let "x" be how many lemons you need for 24 cups of water
Steps : word ratio , ratio table , proportion , find x


To make lemonade with 24 cups of water you will need 18 lemons.

2.) A 20 gigabyte digital music player sells for $249. A similar 30-gigabyte player sells for $349. Which player offers the better price per gigabyte of storage ? 

Let "x" be which music player is the best price per gigabyte of storage.
Steps : word ratio , ratio table (2) , Proportion (2) , find x and y 


The music player that has the best price per gigabyte of storage is the 30 gigabyte because it's cheaper and it has more gigabyte of storage.

Your problem* 

3) The ratio of of an object's weight on Earth to its weight on the Moon is 6:1. The first person to walk on the Moon was Neil Armstrong. He weighed 165 pounds on Earth. How much did he weigh on the moon ?




Lei's Proportion problem



1. If apples cost $6,how much would 12 apple cost ?
Let x be the cost for 12 apples
It will cost $24 for 12 apples


2.You can buy 2 hotdogs for $3, how much would it be for 4 hotdogs?
Let x be the cost for 4 hotdogs
The cost for 4 hotdog is $6

Your problem :
You estimate that you can do 10 math problems in 30 mins. How long should it take you to do 20 math problems?

Justine's Proportion Problems



1.) To make lemonade you need 6 lemons and 8 cups of water. How many lemons do you need if you have 24 cups of water?

Let x:how many lemons you need.

Steps:word ratio, ratio table, find x

Model:                                                                 Work:



Answer Statement: The lemons you need if you have 24 cups of water is 18 lemonades.



2.) Darrel drove 187 miles in 3 hours. What was Darrel's average rate of speed in miles per hour?



Let x:be the miles per hour.

Steps:word ratio,ratio table, and find x

Models:                                                                Work:












Answer Statement: Darrel's average rate of speed in miles per hour is 62.3/hour. 

Question:
~At discount copy 12 copies cost $0.66. Melissa needs 56 copies. How much should they cost?



Heart's Proportion Problems



1.) You estimate that you can do 12 math problems in 45 mins. How long should it take you to do 20 math problems?

          Let x be the amount of minutes it took you to do 20 math problems
          Word ratio, ratio table, ratio
          It will take you 75 minutes in order to finish the 20 Math problems.




2.) The ratio of an object's weight on Earth to its weight on the Moon is 6:1. The first person to walk on the moon is Neil Armstrong. He weighed 165 pounds on Earth. How much did he weighed on the moon? 

          Let x be the amount of pounds Neil Armstrong's weight on the moon.
          Word ratio, ratio table, ratio
          Neil Armstrong will weigh 27.5 pounds on the moon.


*Your Problem
        At the copy shop, 18 copies cost $1.08. At that rate, how much will 40 copied cost?